Vnější parazité

 Mezi trudníky se řadí trudník psí, sametka zarděnkovitá a larvy svilušky podzimní.

 Demodex canis - Trudník psí

 

Vyvolává onemocnění zvané demodikóza nebo také červená prašivina. Na kůži se objevují červené až červenomodré pupínky a zvířeti vypadává srst. Postižená kůže je řasovitá.

Trudníci jsou členovci velcí asi 0,3 milimetru, kteří parazitují v chlupových folikulech. V populaci psů a koček se běžně vyskytují v malém množství, ale zdravým jedincům nezpůsobují žádné problémy. U plemen přešlechtěných a u zvířat s oslabenou imunitou však působí vleklé obtíže. Nejčastěji se nemoc projeví u štěňat a mladých psů, u podvyživených a nemocí oslabených psů,nejčastěji u krátkosrstých plemen.

 Trudník proniká podél chlupu do folikulu, kde se množí, a způsobuje roztažení chlupových váčků, čímž se chlup uvolňuje a vypadává. Na postižených místech se objevují malé skvrny s řidší srstí, které se později rozšiřují, splývají a vznikají tak velké plochy bez srsti. Tyto plochy mají šedomodrou až načervenalou barvu a z jejich povrchu se odlupují vrstvičky pokožky.

První příznaky se projevují nejčastěji kolem očí, na nose, pyscích a předních končetinách. Trudníci se mohou dostat mízní cestou až do vnitřních orgánů. V některých případech mohou příznaky v počátečním stadiu během jednoho až dvou měsíců samy vymizet.

 Léčba je možná, leč trudná - ale vyžaduje od chovatele důslednost a až několikanásobné ověření kontrolním vyšetřením.

 

                     

zanedbaná forma trudníka trudník v pokročilém stadiu 

Pes se musí nejprve vykoupat s použitím speciálního šampónu a další koupele v léčebných roztocích následují.

V některých případech nemoc propuká znovu, obzvláště pokud nebyla zachycena včas a trudníci již pronikli do těla. Onemocnění se vrací i při imunitní zátěži, kterou může být nejen infekce, ale i stres.

Vyléčený pes může být dál hostitelem a může také přenášet dědičnou náchylnost k tomuto onemocnění.

 Přenos trudníka psího je možný pouze z matky na potomstvo - což je velmi důležité z hlediska prevence. K přenosu tohoto parazita dochází v prvních dnech života štěňat při sání od feny, není vyloučen ani nitroděložní přenos. Vzhledem ke stoupajícímu počtu nákaz demodikózou by neměli majitelé chovných psů, kteří demodikózu prodělali, je pro chov vůbec používat. Dokonce pokud se v potomstvu feny, která sama nemá obtíže, často vyskytují štěňata postižená demodikózou, měla by být i ona z chovu vyřazena.

 

 

 

Trombicula autumnalis - Sametka zarděnkovitá

 

Někdy je nesprávně zvaná sviluška, je další roztoč, který může domácím zvířatům (a nejen jim) způsobovat problémy. Objevuje se nejvíce koncem léta. Parazituje pouze larva, která připomíná malinkatého červeného pavoučka. V oblastech s velkým výskytem sametek způsobují tyto larvičky nepříjemné svědivé problémy nejen psů, ale i lidem.

Larvičky se zachycují nejčastěji v meziprstí, podpaží a na břiše. Svými slinami rozkládají tkáň a sají vzniklou tekutinu.

 Problémy způsobuje zejména druhotná bakteriální infekce, která se do postižených míst dostane, když si pes svědící místo rozškrábe. Pokud je zánět menšího rozsahu, stačí vystříhat chlupy, takže ekzém zaschne a stav se upraví. Při větším rozsahu musí zasáhnout veterinář s pomocí antiseptických mastí a antibiotik.

                                                         

 z časopisu  Planeta zvířat 2007/08